Pedagogiczne wyzwania

Za kilka dni dzień dziecka. Jako pedagog szkolny byłem odpowiedzialny za organizację tego dnia. Nie byłem tym zachwycony ponieważ musiałem zorganizować gry dla dzieci jednak nie miałem żadnych pomysłów, a nikt ze szkoły nie chciał mi pomóc bo wiedział, że to jest bardzo niewdzięczna praca. Skorzystałem więc z internetu bo tam zazwyczaj jest wszystko. Znalazłem kilka fajnych pomysłów na gry dla dzieci i postanowiłem je zrealizować. Przedstawiłem dyrektorce mój plan na ten dzień i była zachwycona jednak to nie ona ma być zadowolona tylko dzieci z podstawówki. Postanowiłem zaprosić również lokalny zespół, który miał grać dla najmłodszych i to najbardziej spodobało się dzieciakom. Pierwszy dzień dziecka w szkole na, którym coś się działo. Zazwyczaj odbywał się tylko apel, przemówienie dyrektora i to wszystko. Tym razem był gry dla dzieci, zabawy i jak już wcześniej wspomniałem koncert. Na sam koniec zorganizowałem wielkie grillowanie i rozdawaliśmy wszystkim gorące kiełbaski. Dostałem nawet premie od pani dyrektor za ten dzień i później chwaliło mnie nawet bardzo wielu rodziców.   Mimo iż nie mam własnych dzieci to doskonale je rozumiem i się z nimi dogaduje i głownie dlatego zostałem pedagogiem szkolnym.

Układanki

Od początku swojego istnienia, dzieci mają do dyspozycji setki różnych zabawek. Gry dla dzieci, pluszaki, układanki, zgadywanki, kolorowanki. Wymieniać można bez końca. Coraz większą popularnością cieszą się jednak układanki. Dzieci uwielbiają tego rodzaju zabawy. Układać można klocki, przedmioty o różnych kształtach i barwach w pojemnikach lub puzzle. Z układanek mogą korzystać już sześciomiesięczne maluchy. Początkowo układanki służą do nauki rozpoznawania kształtów i kolorów, segregowania według różnych kryteriów. Układanki pozwalają zwiększyć koordynacje wzrokową i pomagają w poznaniu różnych przedmiotów. Dzieci lubią układać wszystko,co znajduje się pod ręką. Czasem są to filiżanki wkładane jedna w drugą, czasem kredki układane w stos lub równo w pudełeczku. Tworzenie stosów i piramid z różnych przedmiotów przypomina czasem sztukę. Układanki pozwalają również na zabawę wspólnie z rodzicem. Rodzic może zachęcać do ułożenia przedmiotów w konkretny sposób, a dziecko będzie się starało wykonać polecenie. Można na przykład, poprosić dziecko o włożenie tylko czerwonych klocków do pudełka. W ten sposób rodzice mogą kontrolować i wspomagać rozwój swojej pociechy.

Piknikowy dzień dziecka

Spółdzielnia mieszkaniowa w której mam mieszkanie własnościowe organizuje Dzień Dziecka na boisku przy przedszkolu, które znajduje się obok mojego bloku. Podczas tej imprezy będą odbywać się różne konkursy dla dzieci, a także główną atrakcją będzie wielki grill na którym pieczone będą kiełbaski. Myślę, że na tą imprezę przyjdzie wiele rodzin, ponieważ będzie to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu. Mieszkańcy z tej spółdzielni mają za zadanie wymyślać gry dla dzieci, które przeprowadzone będą podczas imprezy. Cały piknik jest całkowicie darmowy. Ma to być również impreza integrująca mieszkańców. Myślę, że gry dla dzieci i wspólne grillowanie to fantastyczny pomysł i na pewno będzie miał wielu swoich zwolenników. Z tego co się dowiedziała impreza jest przewidziana na dwa tysiące osób, więc można powiedzieć, że to będzie gigantyczny grill. Na pewno nie zabraknie na nim władz miasta, a także właścicieli spółdzielni i pobliskich przedszkoli. Impreza przewidziana jest na 1 czerwca na godzinę 12. Trwać będzie aż do zachodu słońca. Jeżeli nie dopisze pogoda, to przeniesiemy się do sali gimnastycznej, która znajduje się w Gimnazjum obok przedszkola. Wtedy plan imprezy troszkę się zmieni, ale atrakcji na pewno nie zabraknie.

Szałowe urodziny

Wielu rodziców zastanawia się, jak urządzić kilkuletniemu maluchowi urodziny tak, by wszystkie zaproszone dzieci nie nudziły się i miło spędziły czas. Oprócz dobrego jedzenia i tortu, trzeba przygotować dzieciom jakieś rozrywki. Mogą to być gry dla dzieci, zgadywanki lub wymyślone zabawy. Tak naprawdę rodzice mają tu pole do popisu. Aby kilkuletnie maluchy dobrze się bawiły, muszą mieć zorganizowany czas. Zabawę z jubilatem można rozpocząć od wspólnego przygotowania zaproszeń dla gości. Na takich zaproszeniach możemy dopisać, że każde dziecko musi pojawić się ze swoją ulubiona, pluszową maskotką. Po przyjściu dzieci, wszystkie zabawki układamy w stos na środku pokoju. Rodzice mogą dorzucić dodatkowe zabawki z domu. Następnie wszystkie dzieci siadają dookoła stosu tworząc zamknięty krąg. Dorosła osoba przewiązuje wcześniej przygotowaną szarfę na oczach pierwszego dziecka, tak aby nic nie widziało. Zabawa polega na rozpoznaniu dotykiem własnej zabawki. Opiekun za rękę podprowadza kolejne dzieci do stosu. Dziecko, które po omacku wybrało zabawkę, wraca na swoje miejsce i zdejmuje szarfę. Jeśli ma swojego pluszaka, otrzymuje nagrodę w postaci słodyczy a zabawka wraca na stos.

Najlepszy prezent na dzień dziecka

Zbliża się dzień dziecka i nie wiemy, czym uraczyć naszą pociechę. Zapewne niezmiernie ucieszy się ona, gdy otrzyma wymarzony prezent, ale może czasem spróbujmy czegoś innego, czegoś, co wprawi ją w jeszcze lepszy nastrój niż ten, który będzie miała po otrzymaniu prezentu. Ofiarujmy naszym dzieciom siebie w tym dniu, tworząc niezapomnianą atmosferę taką, która zapadnie im na długo w pamięci. Nie tylko w tej dziecięcej, ale i w tej przyszłej, kiedy to oni sami będą już rodzicami i będą poszukiwali prezentu w podobnym dniu dla swoich dzieci. Jak to zrobić? Sposobów jest bez wątpienia wiele, wystarczy abyśmy naprawdę chcieli to zrobić i poobserwowali naszą pociechę przed tym dniem, czego by pragnęła. Jednym z takich sposobów mogą być bez wątpienia gry dla dzieci i to nie te, które mamy możliwość kupienia im w sklepie i ofiarowania, aby sobie pograli, ale te, w których my sami weźmiemy czynny udział. Biorąc taki udział stworzymy zabawę, radość i uśmiech w tym jakże świątecznym dla nich dniu. Możemy zrobić tak zwane Kinder Party i bawiąc się z dziećmi wskazywać i podpowiadać różnego rodzaju zabawę. Poprzez gry dla dziewczyn i chłopaków możemy zorganizować różne formy quizów i konkursów. Możliwości jest naprawdę wiele i wystarczy nieco wytężyć naszą pomysłowość.