Kolorowanki – gry pożyteczne

Nie tylko nauczyciele, ale i rodzice często nie doceniają wagi prostych zabaw dzieci. Przykładem mogą być kolorowanki. Słyszy się opinie, że kolorowanki nie wnoszą nic nowego do życia dziecka i lepiej pozwolić mu na swobodne rysowanie. To oczywiście nie jest prawdą. Wypełnianie kolorem kształtów, łączenie linia punktów, rysowanie po kropeczkach uzupełnianie niedokończonych rysunków czy rysowanie szlaczków ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki wykonywaniu tych prostych ćwiczeń, które dzieci traktują przecież jak zabawę zwiększa się tzw. integracja psychomotoryczna u dzieci. Dziecko, które przed pójściem do szkoły wykonywało takie zadania rzadziej ma problemy z czytaniem i pisaniem, sprawniej posługuje się długopisem i ołówkiem. Najczęściej wykazuje się tez większa wyobraźnią i wiedzą o otaczającym nas świecie. Obserwując dzieci podczas takich zadań, można wychwycić początki dysleksji i od najmłodszych lat zacząć jej przeciwdziałać. Wybierając kolorowanki dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, czy razem z zabawą przemycamy dziecku jakieś ćwiczenia. Dzięki kolorowankom możemy uzupełnić wiedzę dziecka z różnego zakresu, rozwinąć precyzję ruchu i koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawy edukacyjne

Edukacja towarzyszy dzieciom praktycznie od urodzenia. Przychodząc na świat przypominają czystą kartę, którą dopiero trzeba zapisać. Początkowo świat dziecka ogranicza się do jednego pokoju i przedmiotów znajdujących się w nim. Bardzo ważne jest więc to, czy przedmioty te znajdą się tam przypadkiem, czy zostaną wybrane. Najbardziej rozwijające są zabawki edukacyjne przyczynowo-skutkowe. Dziecko bawi się tą samą zabawka czasem setki razy. Powtarza więc pewne czynności i ruchy. W ten sposób nabywa praktykę, zwiększa pamięć i rozwija umiejętności. Zabawki przyczynowo-skutkowe są interesujące, bo po wykonaniu jakiejś czynności, następuje natychmiastowa reakcja lub nagroda. Na przykład, po naciśnięciu guzika, słychać dźwięk. U małych dzieci można również zaobserwować tendencje do naśladowania. Jest to naturalny sposób nauki i rozwoju. Zabawki przyczynowo-skutkowe zaczynają odgrywać największa rolę w momencie, kiedy dziecko zaczyna chodzić. Dziecko może wówczas popychać samochody i wagony, wózki dla lalek lub ciągnąć na sznurku wozy i zwierzęta. Jeśli popchną lub pociągną, przedmioty się poruszają. Jest to bardzo ważne, bo czynności takie ćwiczą mięśnie nóg i rąk dziecka.

Aktywny wypoczynek

Coraz więcej dzieci woli spędzać czas przed komputerem niż korzystać z aktywnego wypoczynku. Dotyczy to zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak ich tych kilkuletnich. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której świat dziecka będzie ograniczał się do uczęszczania do szkoły i komputera. Niestety, rodzice często zmęczeni pracą ,nie mają czasu odpowiednio zająć się swoimi pociechami. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że wychowanie fizyczne jest bardzo potrzebne dla zdrowia ich dzieci i dobrego samopoczucia. Aktywność fizyczna ma wiele zalet i pomaga w rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci. Ostatnie badania sugerują nawet, że aktywność fizyczna może pomóc dziecku w osiąganiu lepszych wyników w nauce. Dając dzieciom możliwość nauki podczas aktywności fizycznej, pobudzamy rozwój jego mózgu. W każdym mieście znajdują się miejsca, gdzie dzieci mogą uprawiać sport. Sporty drużynowe i indywidualne, taniec czy sztuki walki przyczyniają się do rozwoju fizycznego oraz budowania relacji z rówieśnikami. Jeśli dziecko ma słabe umiejętności kinestetyczne, trzeba wykazać się kreatywnością i razem z nim poszukać dyscypliny, którą polubi. A przecież jest w czym wybierać.